Rifay

Karışık Plastik Ayıklama

Karışık Plastik Ayıklama

Karışık plastik, piyasadan alınan veya bir evsel/ambalaj atığı ayıklama tesisinden gelen HDPE, PP, PS, PVC, PC gibi malzemerin, otomatik olarak, birbirlerinden ayrıştırılması, renklerine ve malzeme cinsine göre yüksek hassasiyetle ayrıştırılmasını sağlayan tesislerdir. Bu tesislerde, malzeme kompozisyonuna göre değişiklik göstermekle beraber temel olarak, balya açıcı (malzeme balyalı geliyor ise), bir ön ayıklama platformu, balistik seperatör, magnet, eddy-current, optik seperatörler ve kalite kontrol platformları bulunur. Burada giriş morfolojisi ve istenilen çıktı sayısına göre optik seperatörlerin yerleşim- sayı ve kombinasyonu değerlendirilerek tasarım yapılır. Karışık plastik ayrıştırmada malzemenin tanınması, vasıflı işçilik gerektirir. Bu nedenle bu tesislerin otomatik olması çok büyük avantaj sağlar. Daha az vasıflı personel ile daha yüksek kalitede, yüksek kapasitelere ulaşmak mümkündür. Kapasiteler saatte 6-7 tonlara ulaşmaktadır. Ayrıştırılan malzemeler temel olarak, Beyaz HDPE, renkli HDPE, Beyaz PP, Renkli PP, Şeffaf PET, Renkli PET, PC, PS vb. şeklinde sıralanabilir ancak sistemin güncellemeye ve programlamaya açık olması sayesinde, çok farklı plastik çeşitlerinde de program değiştirilerek uygulama yapılması mümkündür.

Tesis Mühendisliği

Bütün olaylarda, genellikle, çoğu geri dönüştürülebilen, bir kısmı mayalanamayan (inorganik) malzemelerden yapılan, heterojen bir materyal seti tarafından yapılır.
Kalan malzeme stabilizasyon, kompost veya anaerobik sindirim yoluyla işlenebilen organik atıklardır.Girdi atığının profil araştırması,
tesisi optik olarak boyutlandırmamıza ve müşteriden maksimum kârlılığı elde edebileceği bir arıtma tesisi sunmamıza izin verir.

Rifay Tesisi 5200 m2 alan üzerine kurulu tüm teknolojik altyapıya sahip tesisimiz, 4000 m2 kapalı alan’da üretim ve Ar-Ge projeleri gerçekleştirmekteyiz.